Udostępnij

Hymn

Polska wersja hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku zrealizowana we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Powietrze już drga

Ruszamy w drogę, jeden łączy nas cel
We wspólnej wędrówce spotkaliśmy się
Jak Maryja chcemy przyjąć Twój plan
To my Twoi słudzy wołamy co dnia
Ojcze nasz, Panie nasz
Niech dziś wola Twa wypełni się w nas
Chcemy jak Matka Twa
Otwierać swe serca na łaski tej dar

Ref. Wszyscy słyszą nasz radosny głos
Podnosimy swe ręce, powietrze już drga
Jezus żyje, nie zostawi nas
Już teraz na miłość jest czas

Ty, co ciągle poszukujesz swych dróg
Posłuchaj uważnie, co mówi Ci Bóg
Spróbuj z nami podnieść w górę swój wzrok
Gdy tracisz nadzieję, bo zgubiłeś gdzieś
uśmiech Twój, miłość Twą
Odzyskasz je znów, zaufaj bo On
dobrze zna serca głos
I ruszaj bez strachu, zrób pierwszy krok!

To Maryja pierwsza znała ten dar
Miłości bez końca, co zawsze już trwa
Zaufała, nauczyła nas jak
Przyjmować do serca Jezusa, gdy On
Daje nam Ciało Swe
Ja przyjąć Go chcę, podnoszę swój głos,
Wołam On Panem mym
Ja ufam Jemu, a On ufa mi!

Nie zwątpiła w obietnicę Twą
Maryja, tak młoda, nie bała się wstać
I z pośpiechem wyruszyć na górski szlak
Jej krewna Elżbieta witała ją tak:
„Raduj się, chwała Ci,
Bo owoc Twej wiary, Syn Jezus, nasz Pan”
I ja też słyszeć chcę
„Twa wiara wystarczy, nie lękaj się!"

Tekst: João Paulo Vaz
Muzyka: Pedro Ferreira
Aranżacja: Hubert Kowalski
Tłumaczenie: ks. Marcin Filar, Marcel Gawron

Cieszymy się, że już w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży została nagrana polska wersja hymnu ŚDM. Nagrania dokonali orkiestra chór, który składał się ze 107 osób, a wraz z orkiestrą mógł liczyć ok. 200 osób. Tworzyli go głównie młodzi ludzie.

Jak zauważyła Magdalena z diec. kieleckiej  - Od samego początku całej ekipie zaangażowanej w projekt zależało na tym, aby praca nad hymnem ŚDM była też wydarzeniem modlitewnym, dlatego nawet podczas prób było dużo rozmów o działaniu Ducha Świętego. Może też dlatego, pomimo krótkiego czasu, tak szybko młodzieży udało się nawiązać nić porozumienia, gdzie ludzie stali się dla siebie w pewien sposób bliscy. Takie były właśnie odczucia podczas podsumowywania spotkania. Więcej o pracach i uczestnikach chóru można przeczytać na stronie archidiecezji gdańskiej.

Źródło - relacja z nagrania Magdaleny Balickiej

Zapraszamy także do obejrzenia oficjalnej wersji hymnu, nagranej w Lizbonie, zaprezentowanej 28 stycznia 2020 roku, dokładnie w drugą rocznicę zakończenia ŚDM w Panamie

Inspiracją do powstania hymnu, zatytułowanego Há Pressa no Ar (co w dosłownym tłumaczeniu oznacza W powietrzu jest pośpiech) był temat kolejnych Światowych Dni Młodzieży: Maryja wstała i poszła z pośpiechem (Łk 1, 39). Tekst napisał ks. João Paulo Vaz, a muzykę skomponował Pedro Ferreira, nauczyciel i muzyk, obaj z diecezji Coimbra, w środkowej Portugalii. Aranżacje zostały wykonane przez muzyka Carlosa Garcię.

Długo oczekiwana prezentacja odbyła się poprzez portale społecznościowe ŚDM, Facebook i Youtube, stronę internetową lisboa2023.org, jak również poprzez różne media społecznościowe, które włączyły się w promocję tego wydarzenia. „Premiera oficjalnego hymnu w rocznicę poprzednich ŚDM przypomina nam, że te spotkania są jak sztafeta, która trwa przez lata i przynosi dobre owoce zarówno dla uczestników, jak i dla Kościoła lokalnego, który je przyjmuje” - napisano w oficjalnym komunikacie Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Vaticannews.va

Do pobrania

Kontakt
Zamknij